MIF filter for TECHNIMAX AS2 / AS3 Plus black
€3.00*
MIF filter for TECHNIMAX AS2 / AS3 Plus
MIF filter, compatible with TECHNIMAX AS2 and AS3 PLUS
€3.00*
incl. VAT.
- Original replacement filter: This MIF filter is compatible with the TECHNIMAX AS2 and TECHNIMAX AS3 PLUS cordless vacuum cleaners from TechniSat, among others.
- Washable: The motor filter should be cleaned after each vacuuming session. It is also washable and can be reused.
- Tip: Depending on how dirty it is, the filter should be cleaned under running water every 1-2 months, or when the suction power is insufficient. Then leave to dry for 12 hours.
- Filter replacement: To ensure optimum suction power, we recommend replacing the filter approximately every 3-6 months. Information on replacing parts can be found in the vacuum cleaner manual.
MIF filter
We recommend replacing the filter approximately every three to six months and cleaning it after each vacuuming session to maintain the device's suction power.
This MIF filter is compatible, among others, with the TECHNIMAX AS2 & AS3 PLUS cordless vacuums from TechniSat.
This MIF filter is compatible, among others, with the TECHNIMAX AS2 & AS3 PLUS cordless vacuums from TechniSat.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588270435 |
| Colour | black |
| Item no. | 0020/7043 |
| Weight (Box) | 4 g |
| Weight | 2 g |
| Device (W x H x D) | 7 x 6,5 x 6 cm |
| Box | 13 x 18 x 7 cm |
| Filter-Navigation | |
|---|---|
| Operating mode | Rechargeable battery |
| Cleaning characteristics | |
|---|---|
| filter type | MIF |