TECHNITWIN ISIO 42, silver (107 cm)
€1,399.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
TECHNITWIN ISIO 42, silver (107 cm)
(5542/9410)
3D ISIO-Smart-TV with 4K Ultra-HD resolution, Quattro-Tuner Twin, WIFI functionality and control via MYTECHNISAT-App
| Product Information | |
|---|---|
| VPE Karton | 1 |
| Colour | silver |
| VPE Palette | 14 |
| EAN | 4019588424104 |
| Item no. | 5542/9410 |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 10 ... 75 % |
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| LNB control | |
|---|---|
| Vertical | 14 V |
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| Current consumption | max. 400 mA (kurzschlussfest) |
| DiSEqC | 1.0 / 1.2 / Sat-CR |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Internet/Network | |
|---|---|
| HbbTV | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| HDMI ARC | Yes |
| Speakers | 2 x 2-way sound system |
| AC3 Dolby Digital bitstream out | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (in) | 4 |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes (3,5 mm Klinke) |
| Scart | 1 (via Mini-Scart-Adapter) |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes |
| F socket | 2 |
| IEC-Connector | Yes |
| Decryption system | |
|---|---|
| CI+ | Yes |
| Dimensions / Weight | |
|---|---|
| Set depth without stand | 64 mm |
| Set width without stand | 946 mm |
| Weight without stand | 13,4 kg |
| Set height without stand | 558 mm |
| Display | |
|---|---|
| Size (cm) | 107 cm |
| Format | 16:9 |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2x SD, 2x HD, 1x SD u. 1x HD) |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Response time | < 9 ms |
| Angle of view | 178° / 178° |
| Picture and Picture (PAP) | Yes (2x SD, 2x HD, 1x SD u. 1x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| Size (inches) | 42 |
| Type | Ultra HD |
| SD | Yes |
| HD | Yes |
| 1080i | Yes |
| 720p | Yes |
| Resolution (vertical and horizontal) | 3840 x 2160 |
| General characteristics | |
|---|---|
| Appearance | Slim 55mm |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Sleep timer | Yes |
| Alarm | Yes |
| Clock | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Protected access to hotel mode | Yes |
| Customisable start screen | Yes |
| Energy card function | Yes |
| USB cloning function | Yes |
| Multimedia connectors | Yes |
| Lockable volume | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Control panel lock | Yes |
| Radio mode | Yes |
| Alarm function | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Mixing of channel slots | Yes |
| Multicode remote control | Yes |
| Selectable start source | Yes |
| Selectable start channel | Yes |
| materials contained | |
|---|---|
| Lead | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Greek, Italian, Dutch, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Spanish, Czech, Turkish, Hungarian |
| Total programme memory | 5.000 |
| Regional channel selection | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| SFIplus updating | 32 W |
| Energy class | A+ |
| Software update | 32 W |
| Standby fast start | < 17 W |
| In operation | 53 W |
| annual energy consumption when switched on | 74 kilowatt hour per annum |
| Standby | 0,38 W |
| Off status | 0 W |
| Power switch | Yes |
| Contains no mercury | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | internal |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, H.264, DivX, VC-1 |
| Video-Formats | M4V, MP4, MKV, MOV, MPG, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, M2V, M2TS, AVI, ASF |
| Picture-Formats | BMP, JPEG, GIF, PNG, TIFF |
| Audio-Formats | WAV, MP3, AAC, FLAC, M4A, MP2, OGG, DDAC3, WMA |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | Double-Quattro Tuner |
| DVB-S tuner | 2 |
| DVB-C Tuner | 2 |
| DVB-T Tuner | 2 |
| Analogue UHF/VHF/CATV tuner | 2 |
| Reception on | HDTV (MPEG-4), SD (MPEG-2) |
| Input impedance | 75 Ω |
| TECHNISELECT 12 ready | Yes |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| Tuner - Analogue | |
|---|---|
| Reception range | 47 ... 862 MHz |
| Video standards | PAL B/G, D/K, L/L, I |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 47 ... 862 MHz |
| Demodulation | 16-, 32-, 64-, 128-, 256-QAM |
| Symbol rate | 1,5 ... 7,2 |
| FEC | Reed-Solomon (204, 188) |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 2 ... 45 (MCPC / SCPC) |
| DVB-S2 | 8PSK - QPSK |
| DVB-S2 | 10 ... 31 (MCPC / SCPC) |
| FEC | RS, LDPC, BCH |
| Tuner - Terrestrial | |
|---|---|
| Reception range 1 | 174 ... 230 MHz |
| Reception range 2 | 470 ... 862 MHz |
| Demodulation | COFDM (QPSK, 16-QAM, 64-QAM) |
| Transmission mode | 2k/8k |
| Bitrate | 4,98 ... 31,67 |
| FEC | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 6/7, 7/8 |
| Voltage supply | 5 V |
| Power supply | 0,03 A |
| wall bracket | |
|---|---|
| VESA wall mounting standards | VESA 200x200 |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.