DIGIT ISIO STC+ black
€299.00*
€399.00
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGIT ISIO STC+
(0000/4757)
Digital HDTV satellite receiver with internet functionality
| Product Information | |
|---|---|
| VPE Karton | 7 |
| Colour | black |
| VPE Palette | 168 |
| EAN | 4019588047570 |
| Item no. | 0000/4757 |
| Weight (Box) | 1,53 kg |
| Weight | 934 g |
| Device (W x H x D) | 28,6 x 4,6 x 15,5 cm |
| Box | 37,2 x 8,4 x 17,6 cm |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| TECHNIMATIC | Yes |
| ISIPRO | Yes |
| ISI-Mode | Yes |
| AUTOINSTALL | Yes |
| SFI+ | Yes |
| TECHNIFAMILY | Yes |
| sonstiges | |
|---|---|
| ts_mehrwert_isipro_kabel | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| DVR function | Ja |
| DVR storage medium | via USB |
| Multi Recording | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Recordings edition function | Yes |
| Recordings folder management | Yes |
| WLAN | |
|---|---|
| 2,4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| WLAN | 802.11n a/b/g (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| Humidity | 10 ... 75 % |
| LNB control | |
|---|---|
| Vertical | 14 V |
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| Current consumption | max. 400 mA (kurzschlussfest) |
| DiSEqC | 1.0 / 1.2 |
| Internet/Network | |
|---|---|
| Webbrowser | Yes |
| ISIO Internet | Yes |
| HTML 5 support | Yes |
| HbbTV | Yes |
| Internet speed test | Yes |
| Card reader | |
|---|---|
| SD card | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 (4K 50/60p / HDCP 2.2) |
| USB | 2 (USB 3.0) |
| Common Interface Plus (CI+) | Yes |
| Smartcard reader | Yes |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes ( rechts / links ) |
| F socket | 2 |
| IEC-Connector | Yes |
| Ethernet 1Gbit/s (RJ-45) | 1 |
| Decoder | |
|---|---|
| Video decoder | MPEG-2 MP@HL/ML, H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC |
| Audio decoder | MPEG-1 & MPEG-2 Layer I, II, III |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| Nagravision | Yes |
| CI+ | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2x SD, 2x HD, 1x UHD u. 1x HD, 1x UHD u. 1x SD, 1x SD u. 1x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| UHD/4K upscaling | Yes |
| SD | Yes |
| HD | Yes |
| UHD | Yes |
| 2160p | Yes |
| 1080p | Yes |
| 1080i | Yes |
| 720p | Yes |
| 576p | Yes |
| 576i | Yes |
| Type | VF-Display, 12-stellig |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Smart Home client | Yes |
| Teletext subtitles | Yes |
| Media Player | Yes |
| Channel number mix | Yes |
| Alarm | Yes |
| Clock | Yes |
| Channel presets | 9.999 |
| Autostandby | Yes |
| Remote control | Yes |
| Teletext | Yes |
| Selection regional channels | Yes |
| Quick start | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Protected access to hotel mode | Yes |
| Customisable start screen | Yes |
| Lockable volume | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Control panel lock | Yes |
| Integrated LED clock | Yes |
| Selectable start source | Yes |
| Selectable start channel | Yes |
| Network & communication | |
|---|---|
| UDP | Yes |
| HTTP | Yes |
| DHCP | Yes |
| 1000Base-T | Yes |
| IGMP | Yes |
| UPnP | Yes |
| RTP | Yes |
| TCP/IP | Yes |
| IPv4 | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Greek, Italian, Dutch, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Spanish, Czech, Turkish, Hungarian |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby fast start | 5 W |
| Standby LED | 0,45 W |
| In operation | 13,5 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | external DC12V/3A |
| Ready for reception | |
|---|---|
| HD+ | Yes |
| Streaming | |
|---|---|
| Parental Control | Yes |
| DLNA Client | Yes |
| Cloud store | Ja |
| DLNA Server | Yes |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1, H.264 (bis H.264/AVC Level 4.2), H.265, DivX, VC-1 |
| Video-Formats | M4V, MP4, MKV, MOV, MPG, MTS, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, M2TS, AVI, ASF |
| Picture-Formats | BMP, JPEG, GIF, PNG |
| Audio-Formats | WAV, MP3, AAC, FLAC, M4A, MP2, DDAC3, AIFF |
| TechniSat CONNECT | |
|---|---|
| SFI | Yes |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | 3 x Twin-Tuner |
| DVB-S tuner | 2 |
| Single Cable Solution (SatCR) | SCR1 = EN50494, SCR2 = EN50607 |
| DVB-C Tuner | 2 |
| Tuner DVB-T2 | 2 H.265/HEVC |
| Satellite radio | Yes |
| Cable radio | Yes |
| Reception on | UHD-TV, HD-TV, SD-TV |
| DVB-IP (multicast) | 1 |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| TECHNISELECT 12 ready | Yes |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 50 ... 858 MHz |
| Demodulation | 16 / 32 / 64 / 128 / 256 QAM |
| Symbol rate | 1,5 ... 7,2 |
| FEC | Reed-Solomon (204, 188) |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| Viterbi rates | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 , (autom. Anpassung) |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 2 ... 45 |
| DVB-S2 | 8PSK-QPSK |
| DVB-S2 | 10 ... 31 |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
| Tuner - Terrestrial | |
|---|---|
| Reception range 1 | 174 ... 230 MHz |
| Reception range 2 | 470 ... 862 MHz |
| Demodulation | COFDM |
| Transmission mode | 2k/8k |
| Bitrate | 4,98 ... 31,67 Mbit/s |
| Voltage supply | 5 V |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.