DIGIT ISIO S, black black
€399.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGIT ISIO S, black
(0000/4752)
Digital HDTV satellite receiver with internet functionality
| Product Information | |
|---|---|
| Hard drive | extern |
| EAN | 4019588047525 |
| Colour | black |
| Item no. | 0000/4752 |
| Weight (Box) | 2,9 kg |
| Weight | 1,6 kg |
| Device (W x H x D) | 31 x 5,2 x 20 cm |
| Box | 37 x 15,2 x 26,5 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| Humidity | 10 - 75 % |
| LNB control | |
|---|---|
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| DiSEqC | DiSEqC 1.0 / DiSEqC 1.2 Sat Channel Router |
| Vertical | 14 V |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Internet/Network | |
|---|---|
| HbbTV | Yes |
| Card reader | |
|---|---|
| SD card | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 |
| eSATA | Yes |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes |
| YUV (component output) | 1 |
| Scart | 1 |
| Video Cinch out | 1 |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes (RJ-45) |
| F socket | 2 |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| Nagravision | Yes |
| CI+ | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| 576i | Yes |
| 576p | Yes |
| SD | Yes |
| 720p | Yes |
| 1080i | Yes |
| HD | Yes |
| General characteristics | |
|---|---|
| Hard drive | extern |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Sleep timer | Yes |
| Alarm | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | German, Russian, Greek, Spanish, Polish, Italian, Czech, Hungarian, Swedish, Portuguese, Dutch, French, Turkish, English |
| Total programme memory | 5.000 |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby LED | < 0,3 W |
| In operation | 11,5 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 180 ... 250 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | internal |
| Ready for reception | |
|---|---|
| HD+ | Yes |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1, H.264, DivX |
| Video-Formats | MKV, MP4, MOV, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, AVI |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | AAC, MP3, M4A, MP2 |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | DigitalSat |
| DVB-S tuner | 2 |
| Input impedance | 75 Ω |
| Reception on | HDTV (Mpeg-4+2) |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| DVB-S2 | 8PSK-QPSK |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
| DVB-S | 2 ... 45 |
| DVB-S2 | 10 ... 31 |
| Viterbi rates | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 |
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| DVB-S | QPSK |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.