DIGICORDER HD S2 Plus, 500 GB
€9,999,999.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGICORDER HD S2 Plus, 500 GB
(0151/4720)
First-class HDTV receiver with integrated hard disc, which makes it possible to watch TV in a quality previously unheard of
| Product Information | |
|---|---|
| Hard drive | 500 GigaByte |
| EAN | 4019588151208 |
| Colour | silver |
| Item no. | 0151/4720 |
| Weight (Box) | 2,9 kg |
| Weight | 2,6 kg |
| Device (W x H x D) | 37 x 6,5 x 22 cm |
| Box | 44,5 x 12 x 28 cm |
| LNB control | |
|---|---|
| Vertical | 14 V |
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| DiSEqC | 1 |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 |
| Common Interface (CI) | 2 |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes |
| YUV (component output) | 1 |
| Scart | 2 (RGB & S-Video) |
| Video Cinch out | 1 |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes (RJ-45) |
| F socket | 2 |
| RS-232 | 1 |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| CI | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| SD | Yes |
| 720p | Yes |
| HD | Yes |
| 1080i | Yes |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Sleep timer | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Total programme memory | 5.000 |
| Loopthrough | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby LED | < 1 W |
| In operation | < 24 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Nominal voltage | 180 ... 250 V |
| Mains adapter | internal |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | Twin-Tuner |
| Single Cable Solution (SatCR) | SCR1 = EN50494 |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| Input impedance | 75 Ω |
| Reception on | HDTV (MPEG-4+2) SD (MPEG-2) |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| Reception range | 2 x 950 ... 2.150 MHz |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 2 ... 45 |
| DVB-S2 | 10 ... 31 (8PSK), 10…30Mbaud/s (QPSK) |
| DVB-S2 | 8PSK - QPSK |
| Viterbi rates | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 , (autom. Anpassung) |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.