Transita 320 red
€135.00*
€139.00
%
€135.00*
€139.00
(2.88% saved)
incl. VAT.
- DAB+ digital radio DAB+ digital radio
- FM radio (with RDS and PLL) FM radio (with RDS and PLL)
- Illuminated LCD dot-matrix display Illuminated LCD dot-matrix display
- Favourites memory slots (30 DAB+/30 FM) Favourites memory slots (30 DAB+/30 FM)
- CD player with MP3 playback CD player with MP3 playback
- USB interface with charging function and MP3 playback USB interface with charging function and MP3 playback
- Bluetooth audio streaming (reception) Bluetooth audio streaming (reception)
Transita 320, Remote Control, instruction manual
Everything you need to receive and play music in a compact device: The Transita 320 is a powerful micro system with integrated DAB+ and FM reception and a host of other music playback options. The system plays your favourite songs both on CD (including MP3 CDs), USB (such as a USB flash drive) and via Bluetooth from your smartphone or tablet. In addition to the built-in speakers, Transita 320 also outputs music via headphones and displays information about the time, radio stations or music on the high-quality, illuminated dot-matrix LC display. The speaker cover in fine aluminium makes the Transita 320 an elegant part of your living room, kitchen or bedroom furniture.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588731103 |
| Colour | red |
| Item no. | 78-3011-00 |
| Weight (Box) | 3,58 kg |
| Weight | 2,78 kg |
| Device (W x H x D) | 35 x 12,3 x 20,6 cm |
| Box | 42,5 x 15,9 x 24,2 cm |
| sonstiges | |
|---|---|
| abmasse_stationaer | Yes Yes |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 5 - 90 % relative air humidity (non-condensing) |
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| Connections | |
|---|---|
| USB | 1 |
| Audio in/AUX in | Yes |
| Headphone connection jack (3,5 mm) | 1 |
| Headphone output | Yes Yes (3.5 mm jack) |
| Display | |
|---|---|
| Type | LCD LCD |
| functions | |
|---|---|
| MP3 playback via USB | Yes Yes |
| USB charging function | Yes Yes |
| CD player with MP3 | Yes Yes |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Alarm | Yes Yes |
| Sleep timer | Yes Yes |
| Manual control elements | Yes Yes |
| Favourites programme manager DAB+ | 30 |
| Favourites programme manager FM | 30 |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Stereo speakers | Yes Yes |
| Output performance | 10 W (RMS) |
| Stereo | 2 x 5 W |
| Network & communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Type of power supply | internal internal |
| Radio / reception | |
|---|---|
| DAB+ | 174 - 240 MHz |
| FM/RDS | 87,5 - 108 MHz |
| Aerial | DAB / FM telescopic antenna DAB / FM telescopic antenna |
| Radio type | |
|---|---|
| stationary radio | Yes |
| Streaming | |
|---|---|
| Bluetooth audio streaming | Yes Yes |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| MP3 | Yes Yes |