Transita 120 green
€150.00*
€155.00
%
€150.00*
€155.00
(3.23% saved)
incl. VAT.
- The DAB+ radio in retro design features a built-in, rechargeable battery for up to 24 hours of music enjoyment – 5-watt mono speaker with equalizer function
- The favorites memory for 10 DAB+ and 10 FM stations allows quick access to your favorite channels
- With a two-line LCD display, the device can be used as an alarm clock. Two programmable alarm times are available and can be set individually
- The Nordmende radio has a headphone jack and an analog audio input, AUX-in, for playing music from external devices (e.g. MP3 player, smartphone/tablet)
Transita 120, power supply, manual
The Transita 120 digital radio is a tribute to the good old days of radio reception. The retro-look case reminds of the 1960s, when Nordmende regularly impressed in terms of product design. The two-line LCD display, which is in the upper area between the rotary controls shows time, station name and additional information. The integrated battery lasts up to 24 hours. This makes the Transita 120 the perfect digital radio for people who enjoy listening to radio on the go. For favorite stations, the Transita 120 holds ten memory slots for digital (DAB+) and ten for analog (FM) stations.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588783126 |
| Colour | green |
| Item no. | 78-3001-02 |
| Weight (Box) | 1,81 kg |
| Weight | 1,52 kg |
| Device (W x H x D) | 26 x 20,5 x 9,5 cm |
| Box | 30 x 17 x 19 cm |
| Filter-Navigation | |
|---|---|
| Reception type | FM |
| Operating mode | Mains operation |
| Connections | AUX IN |
| Features | Alarm clock |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 5 - 90 % relative Luftfeuchtigkeit (nicht kondensierend) |
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| Connections | |
|---|---|
| Audio in/AUX in | Yes |
| Headphone connection jack (3,5 mm) | 1 |
| Display | |
|---|---|
| Type | LCD |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Alarm | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Snooze | Yes |
| Favourites programme manager DAB+ | 10 |
| Favourites programme manager FM | 10 |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Output performance | 5 W (RMS) |
| Mono speakers | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Italian |
| Power consumption | |
|---|---|
| In operation | 12 W |
| Power supply | |
|---|---|
| battery integriert | Yes |
| Rechargeable battery | Li-Ionen |
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | DC 12 V / 1000 mA |
| Type of power supply | external |
| Radio / reception | |
|---|---|
| DAB+ | 174 - 240 MHz |
| FM/RDS | 87,5 - 108 MHz |
| Aerial | DAB / FM telescopic aerial |