HEPA 13 filter for TECHNIMAX AS2 & AS3 Plus black/white
€6.00*
HEPA 13 filter for TECHNIMAX AS2 & AS3 Plus
High-performance filter of HEPA class 13 for a filter performance of up to 99.95%, suitable for TECHNIMAX AS2 & AS3 Plus
€6.00*
incl. VAT.
- Original replacement filter: This HEPA 13 filter is compatible with the TECHNIMAX AS2 and TECHNIMAX AS3 PLUS cordless vacuum cleaners from TechniSat, among others.
- The modern HEPA 13 filter is ideal for allergy sufferers and asthmatics in particular. It is easy and straightforward to replace.
- It filters up to 99.95% of all particles such as fine dust, pollen, allergens and suspended matter, for the highest level of air purification. Without a filter, these particles would simply be released back into the air.
- We recommend replacing the filter approximately every three to six months and not washing it, as this may damage the filter.
HEPA 13 Filter
The modern HEPA-13 filter is also ideal for allergy sufferers and asthmatics. Filters up to 99.95% of all particles / fine dust - to clean the air at the highest level. Without the filter, the fine dust would simply be released back into the air.
We recommend replacing the filter every three to six months and not washing it, otherwise the filter may be damaged.
Among other things, this HEPA-13 filter is compatible with TechniSat's TECHNIMAX AS1 cordless vacuum cleaner.
We recommend replacing the filter every three to six months and not washing it, otherwise the filter may be damaged.
Among other things, this HEPA-13 filter is compatible with TechniSat's TECHNIMAX AS1 cordless vacuum cleaner.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588170438 |
| Colour | black/white |
| Item no. | 0010/7043 |
| Weight (Box) | 37 g |
| Weight | 35 g |
| Device (W x H x D) | 7,5 x 8 x 7,5 cm |
| Box | 13 x 18 x 7 cm |
| Cleaning characteristics | |
|---|---|
| filter type | HEPA 13 ( > 99,95 % ) |