TECHNISTAR K1, silver
€179.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
TECHNISTAR K1, silver
(0001/4772)
Digital HDTV cable receiver (MPEG-2/MPEG-4) with integratedCONAX conditional access system, smartcard reader and CI+
| Product Information | |
|---|---|
| Hard drive | extern |
| EAN | 4019588147720 |
| Colour | silver |
| Item no. | 0001/4772 |
| Weight (Box) | 1,8 kg |
| Weight | 800 g |
| Device (W x H x D) | 28 x 4,5 x 15,5 cm |
| Box | 39,5 x 5,6 x 21,5 cm |
| sonstiges | |
|---|---|
| ts_mehrwert_isipro_kabel | Yes |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| Humidity | 10 ... 75 % |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 |
| Common Interface Plus (CI+) | Yes |
| Smartcard reader | Yes |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes (rechts / links) |
| Scart | 1 |
| Video Cinch out | 1 |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes (RJ-45) |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| CI+ | Yes |
| Display | |
|---|---|
| 720p | Yes |
| 576i | Yes |
| 576p | Yes |
| SD | Yes |
| HD | Yes |
| 1080i | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | Italian, Portuguese, Swedish, Greek, Dutch, Hungarian, English, Spanish, Polish, Russian, French, German, Turkish |
| Total programme memory | 5.000 |
| Loopthrough | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby LED | < 0,2 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | extern DC 12V/1,5A |
| Ready for reception | |
|---|---|
| M7 | Yes |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| MPEG-2 | Yes |
| Video-Formats | TS4, TS, VOB |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | MP2, MP3 |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | DigitalKabel |
| DVB-C Tuner | 1 |
| Reception on | HDTV (Mpeg-4+2) |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Symbol rate | 1 ... 7 |
| Demodulation | 16 / 32 / 64 / 128 / 256 QAM |
| Reception range | 47 ... 862 MHz |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.