TECHNILINE 40 HD, black/high gloss black high/gloss
€1,499.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
TECHNILINE 40 HD, black/high gloss black
(5540/1326)
40 inch Full-HD LED screen and HDTV multituner for receiving analogue and digital television including HDTV
| Product Information | |
|---|---|
| Weight without stand | 17 kg |
| EAN | 4019588543263 |
| Colour | high/gloss |
| Item no. | 5540/1326 |
| Weight (Box) | 23 kg |
| Weight | 18 kg |
| Unit without stand (W x H x D) | 1.000 x 673 x 75 mm |
| Device (W x H x D) | 100 x 71,3 x 20 cm |
| Box | 110 x 84 x 26 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Ambient temperature | 5 35 °C |
| Humidity | 10 75 % |
| LNB control | |
|---|---|
| Horizontal | <20 V without load, > 17.2 V at 400 mA / LNB shut-off standby mode V |
| DiSEqC | DiSEqC 1.0 and 1.2 / DiSEqC 1x Sat Channel Router |
| Current consumption | 400 mA |
| Band switch | 22 kHz |
| Vertical | <14 V without load, > 11.5 V at 400 mA V |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | 2 x 2-way sound system with bass reflex |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (in) | 2 |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes (Cinch) |
| Digital optical audio out | Yes (Toslink) |
| Digital audio in (S/PDIF) | Yes (Cinch) |
| Audio in/AUX in | Yes (3.5mm Klinke) |
| VGA | Yes |
| YUV (component input) | Yes |
| Scart | 1 |
| F socket | 1 |
| IEC-Connector | Yes |
| Decryption system | |
|---|---|
| CI+ | Yes |
| Dimensions / Weight | |
|---|---|
| Set height without stand | 673 mm |
| Set depth without stand | 75 mm |
| Set width without stand | 1.000 mm |
| Weight without stand | 16,5 kg |
| Display | |
|---|---|
| Size (cm) | 102 cm |
| Format | 16:9 |
| Contrast ratio | 4.000:1 |
| Picture in Picture (PIP) | Yes externe Quelle |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Response time | < 6 ms |
| Angle of view | 178 |
| Picture and Picture (PAP) | Yes externe Quelle |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| 1080i | Yes |
| Type | Full-HD eLED |
| HD | Yes |
| SD | Yes |
| Size (inches) | 40 |
| 720p | Yes |
| Resolution (vertical and horizontal) | 1920 x 1080 |
| General characteristics | |
|---|---|
| Appearance | Slim 55mm |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Alarm | Yes |
| Clock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Customisable start screen | Yes |
| Configurable on times | Yes |
| Energy card function | Yes |
| USB cloning function | Yes |
| Multimedia connectors | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Radio mode | Yes |
| Mixing of channel slots | Yes |
| Multicode remote control | Yes |
| Fireproofed housing | Yes |
| materials contained | |
|---|---|
| Lead | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | Russian, English, Turkish, Spanish, Italian, French, Czech, Dutch, German, Greek, Polish, Swedish, Hungarian, Portuguese |
| Total programme memory | 5.000 |
| Regional channel selection | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| SFIplus updating | 29 W |
| Energy class | B |
| Software update | 29 W |
| Standby fast start | 27 W |
| Standby LED | 0,4 W |
| In operation | 86 W |
| annual energy consumption when switched on | 126 kilowatt hour per annum |
| Standby | 0,4 W |
| Off status | 0 W |
| Power switch | Yes |
| Contains no mercury | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Mains adapter | internal |
| Frequency | 50 Hz |
| Nominal voltage | 230 V |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-1, MPEG-2, H.264 |
| Video-Formats | TS, MPG, TS4, VOB |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | MP2, MP3 |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | Single-HDTV-Multituner |
| DVB-S tuner | 1 |
| DVB-C Tuner | 1 |
| DVB-T Tuner | 1 |
| Analogue UHF/VHF/CATV tuner | 1 |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| Input impedance | 75 Ω |
| Reception on | HDTV (Mpeg-4+2) SD (MPEG-2) |
| Tuner - Analogue | |
|---|---|
| Video standards | B/G stereo, D/K mono, L/L, I, NICAM |
| Reception range | 46 860 MHz |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 51 858 MHz |
| Symbol rate | 1,7 7 |
| Demodulation | 16/32/64/128/256 QAM |
| FEC | Reed-Solomon |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| DVB-S2 | 8PSK - QPSK |
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 2 ... 45 |
| DVB-S2 | 10 ... 31 |
| Viterbi rates | 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 7/8, 8/9, 9/10 Autoanpassung |
| Tuner - Terrestrial | |
|---|---|
| Reception range 1 | 174 ... 230 MHz |
| Bitrate | 4 32 |
| Demodulation | COFDM |
| Transmission mode | 2k/8k |
| Voltage supply | 5 V |
| Reception range 2 | 470 ... 860 MHz |
| Power supply | 0,03 A |
| wall bracket | |
|---|---|
| VESA wall mounting standards | VESA 100 x 100 |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.