Tareo 26, titan (66 cm) titanium
€399.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
Tareo 26, titan (66 cm)
(5026/8000)
Digital TV with HDTV multituner including digital DVR function via USB to record digital TV and radio broadcast on an external hard drive.
You are free to install the software updates provided by TechniSat. However, TechniSat expressly points out that we are not liable for material defects that are solely due to the fact that you did not install the updates within a reasonable time, although TechniSat had informed you of their availability and provided you with a flawless installation guide.
| Product Information | |
|---|---|
| Weight without stand | 5 kg |
| EAN | 4019588268005 |
| Colour | titan |
| Item no. | 5026/8000 |
| Unit without stand (W x H x D) | 628 x 384 x 48 mm |
| LNB control | |
|---|---|
| Vertical | 14 V |
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | integriertes Breitband Lautsprechersystem |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (in) | 2 |
| Common Interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| VGA | Yes |
| YUV (component input) | Yes (via VGA) |
| Scart | 1 |
| S Video | Yes |
| F socket | 1 |
| IEC-Connector | Yes |
| Decryption system | |
|---|---|
| CI+ | Yes |
| Dimensions / Weight | |
|---|---|
| Weight without stand | 5 kg |
| Set width without stand | 628 mm |
| Set depth without stand | 48 mm |
| Set height without stand | 384 mm |
| Display | |
|---|---|
| Size (cm) | 66 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| Format | 16:9 |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Angle of view | 179° / 179° |
| Format switchover | Auto; 4:3; 16:9; Kino |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| Type | HDready eLED |
| Resolution (vertical and horizontal) | 1366 x 768 |
| Size (inches) | 26 |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Sleep timer | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Protected access to hotel mode | Yes |
| USB cloning function | Yes |
| Multimedia connectors | Yes |
| Lockable volume | Yes |
| Headphone volume enable /disable | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Teletext deactivation | Yes |
| Control panel lock | Yes |
| Radio mode | Yes |
| Alarm function | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Fireproofed housing | Yes |
| Selectable start source | Yes |
| Selectable start channel | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | Turkish, Swedish, German, Greek, Polish, Dutch, Spanish, Czech, French, Russian, Italian, English, Lithuanian, Portuguese, Hungarian |
| Total programme memory | 10.000 |
| Power consumption | |
|---|---|
| Energy class | A |
| In operation | 30 W |
| annual energy consumption when switched on | 44 kilowatt hour per annum |
| Standby | 0,5 W |
| Power switch | Yes |
| Contains no mercury | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1 |
| Video-Formats | MKV, MP4, MOV, MPG, VOB, WMV, DAT, AVI |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | WMA, MP3 |
| wall bracket | |
|---|---|
| VESA wall mounting standards | VESA 200 x 100 |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.