MultyVision 46, black/metallic silver black/silver metallic
€2,999.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
MultyVision 46, black/metallic silver
(5746/0306)
Full-HD eLED Digital Television with Dual HDTV multituner for reception of analogue and digital TV. Integrated DVR for recording HD and standard TV and radio programmes.
| Product Information | |
|---|---|
| Hard drive | 500 GigaByte |
| Weight without stand | 19,5 kg |
| EAN | 4019588746060 |
| Colour | black/silver metallic |
| Item no. | 5746/0306 |
| Weight (Box) | 31,5 kg |
| Weight | 23 kg |
| Unit without stand (W x H x D) | 1.090 x 713 x 61 mm |
| Device (W x H x D) | 109 x 76,5 x 22 cm |
| Box | 125 x 100 x 30 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 10 - 75 % |
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| LNB control | |
|---|---|
| DiSEqC | DiSEqC 1.0 and 1.2 / DiSEqC 1x Sat Channel Router |
| Current consumption | 400 mA max. kurzschlussfest 400 mA |
| Vertical | <14 V without load, > 11.5 V at 400 mA V |
| Horizontal | <20 V without load, > 17.2 V at 400 mA / LNB shut-off standby mode V |
| Band switch | 22 kHz |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | 2 x broadband speakers with bass reflex |
| AC3 Dolby Digital bitstream out | Yes |
| Card reader | |
|---|---|
| SD card | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (in) | 3 (davon 1 x HDMI Mini Front) |
| HDMI™ (out) | 1 |
| Smartcard reader | Yes (Conax) |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes (Adapter) |
| Digital optical audio out | Yes (Toslink) |
| Digital audio in (S/PDIF) | Yes (Adapter) |
| Audio out analogue (RCA) | Yes (3.5mm Klinke) |
| AV input | Yes (Front) |
| Audio in/AUX in | Yes (3.5mm Klinke) |
| VGA | Yes |
| YUV (component input) | Yes (Adapter) |
| Scart | 1 (Adapter) |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes (RJ-45) |
| F socket | 2 |
| IEC-Connector | Yes |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| CI+ | Yes |
| Dimensions / Weight | |
|---|---|
| Set depth without stand | 61 mm |
| Set height without stand | 713 mm |
| Set width without stand | 1.090 mm |
| Weight without stand | 22,5 kg |
| Display | |
|---|---|
| Size (cm) | 117 cm |
| Frequency | 200 Hz |
| Format | 16:9 |
| Contrast ratio | 5.000:1 |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Response time | 6 ms |
| Angle of view | 178° / 178° |
| Picture and Picture (PAP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| HD | Yes |
| Size (inches) | 46 |
| 720p | Yes |
| Type | Edge LED LCD |
| Resolution (vertical and horizontal) | 1920 x 1080 |
| 1080i | Yes |
| SD | Yes |
| General characteristics | |
|---|---|
| Hard drive | 500 GigaByte |
| Appearance | Slim 55mm |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Alarm | Yes |
| Clock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Customisable start screen | Yes |
| Configurable on times | Yes |
| Energy card function | Yes |
| USB cloning function | Yes |
| Multimedia connectors | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Integrated LED clock | Yes |
| Radio mode | Yes |
| Mixing of channel slots | Yes |
| Multicode remote control | Yes |
| Fireproofed housing | Yes |
| materials contained | |
|---|---|
| Lead | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | Czech, French, English, Turkish, Swedish, Italian, Greek, Polish, Spanish, Russian, Dutch, German, Hungarian, Portuguese |
| Total programme memory | 5.000 |
| Regional channel selection | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| SFIplus updating | 37 W |
| Energy class | B |
| Software update | 36 W |
| Standby fast start | 25 W |
| Standby LED | 0,46 W |
| In operation | 120 W |
| annual energy consumption when switched on | 166 kilowatt hour per annum |
| Off status | 0 W |
| Power switch | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | internal |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-1, MPEG-2, H.264 |
| Video-Formats | TS, MPG, TS4, VOB |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | MP2, MP3 |
| Tuner | |
|---|---|
| DVB-S tuner | 2 |
| DVB-C Tuner | 2 |
| DVB-T Tuner | 2 |
| Analogue UHF/VHF/CATV tuner | 2 |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| Reception on | HDTV (Mpeg-4+2) SD (MPEG-2) |
| Input impedance | 75 Ω |
| Tuner - Analogue | |
|---|---|
| Video standards | B/G stereo, D/K mono, L/L, I |
| Reception range | 47 ... 862 MHz |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 51 ... 858 MHz |
| Demodulation | 16 / 32 / 64 / 128 / 256 QAM |
| FEC | Reed-Solomon |
| Symbol rate | 1,7 ... 7 |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| DVB-S2 | QPSK - 8PSK |
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| Viterbi rates | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 |
| DVB-S2 | 10 ... 31 |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 1 ... 45 |
| Tuner - Terrestrial | |
|---|---|
| Voltage supply | 5 V |
| Reception range 2 | 470 ... 860 MHz |
| Demodulation | COFDM |
| Power supply | 0,03 A |
| Bitrate | 4 ... 32 |
| Reception range 1 | 174 ... 230 MHz |
| Transmission mode | 2k/8k |
| wall bracket | |
|---|---|
| VESA wall mounting standards | VESA 400 x 400 |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.