HD-C 232 black
€65.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
HD-C 232
(0000/4830)
Compact HDTV cable receiver for unencrypted digital TV and radio programs
| Product Information | |
|---|---|
| Colour | black |
| EAN | 4019588048300 |
| Item no. | 0000/4830 |
| Weight (Box) | 448 g |
| Weight | 240 g |
| Device (W x H x D) | 16,9 x 4 x 10,3 cm |
| Box | 21 x 14 x 5 cm |
| Filter-Navigation | |
|---|---|
| Features | Alarm clock |
| Resolution | Full HD |
| Tuner type | Single tuner |
| Operating mode | Rechargeable battery |
| Connections | USB |
| Reception type | Cable (DVB-C) |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 10 ... 75 % |
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| Audio | |
|---|---|
| Clear language from ARD | Yes über DVB |
| Connections | |
|---|---|
| IEC-Connector | Yes (1x Loop through) |
| IEC (out) | 1 |
| HDMI™ (out) | 1 |
| USB | 1 (USB 2.0) |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Scart | 1 |
| DC IN | 1 |
| Decoder | |
|---|---|
| Video decoder | MPEG-2 MP@HL/ML, H.264/MPEG-4 AVC |
| Audio decoder | MPEG-1 & MPEG-2 Layer I, II, III |
| Display | |
|---|---|
| SD | Yes |
| HD | Yes |
| 1080p | Yes |
| 1080i | Yes |
| 720p | Yes |
| 576p | Yes |
| 576i | Yes |
| Type | 7-segment, 4-digit, green |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Teletext subtitles | Yes |
| Media Player | Yes |
| Clock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Teletext | Yes |
| Alarm | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Italian, Polish, Czech |
| Total programme memory | 1.500 |
| Power consumption | |
|---|---|
| In operation | max. 8 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Effective output | max. 8 W |
| Mains adapter | external DC 12V/1A |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, H.264 |
| Video-Formats | MPG, MP4, TS, TS4, M2TS |
| Picture-Formats | BMP, JPEG, GIF |
| Audio-Formats | AAC, MP3, MP2 |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | DigitalKabel |
| DVB-C Tuner | 1 |
| Cable radio | Yes |
| Reception on | HD-TV, SD-TV, DVB-Radio |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 54 ... 862 MHz |
| Demodulation | 16 / 32 / 64 / 128 / 256 QAM |
| Symbol rate | 3,6 ... 6,952 |
| FEC | Reed-Solomon (204, 188) |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.