DIGIT ISIO C, black black
€349.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGIT ISIO C, black
(0000/4773)
HDTV cable receiver with Twin-Tuner, Internet access and DVR functionality via USB for the record of TV- and radio channels to an external HDD
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588047730 |
| Colour | black |
| Item no. | 0000/4773 |
| Weight (Box) | 2,9 kg |
| Weight | 1,6 kg |
| Device (W x H x D) | 31 x 5,2 x 20 cm |
| Box | 37 x 15,2 x 26,5 cm |
| sonstiges | |
|---|---|
| ts_mehrwert_isipro_kabel | Yes |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| Humidity | 10 ... 75 % |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Internet/Network | |
|---|---|
| HTML 5 support | Yes |
| HbbTV | Yes |
| Card reader | |
|---|---|
| SD card | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 |
| eSATA | Yes |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes (rechts / links) |
| YUV (component output) | 1 |
| Scart | 1 |
| Video Cinch out | 1 |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes (RJ-45) |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| Conax CSP | Yes Ab Software 2.49.0.7-2165k |
| CI+ | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| SD | Yes |
| 576p | Yes |
| HD | Yes |
| 576i | Yes |
| 1080i | Yes |
| 720p | Yes |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Clock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Alarm | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Protected access to hotel mode | Yes |
| Customisable start screen | Yes |
| Lockable volume | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Control panel lock | Yes |
| Integrated LED clock | Yes |
| Selectable start source | Yes |
| Selectable start channel | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Greek, Italian, Dutch, Polish, Portuguese, Swedish, Russian, Spanish, Czech, Turkish, Hungarian |
| Total programme memory | 5.000 |
| Loopthrough | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby fast start | 7,75 W |
| Standby LED | 0,16 W |
| In operation | 10,1 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Mains adapter | internal |
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Ready for reception | |
|---|---|
| M7 | Yes |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1, H.264, DivX |
| Video-Formats | MKV, MP4, MOV, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, AVI |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | AAC, MP3, M4A, MP2 |
| TechniSat CONNECT | |
|---|---|
| SFI | Yes |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | DigitalCable |
| DVB-C Tuner | 2 |
| Reception on | HDTV (MPEG-4), SD (MPEG-2) |
| Tuner - Cable | |
|---|---|
| Reception range | 47 ... 862 MHz |
| Demodulation | 16 / 32 / 64 / 128 / 256 QAM |
| Symbol rate | 1,5 ... 7,2 |
| FEC | Reed-Solomon (204, 188) |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.