DigiMeter HDS blue
€9,999,999.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DigiMeter HDS
(0000/3439)
professional satellite measurement-device for QPSK/8PSK satellite signals from 930-2.250 MHz
You are free to install the software updates provided by TechniSat. However, TechniSat expressly points out that we are not liable for material defects that are solely due to the fact that you did not install the updates within a reasonable time, although TechniSat had informed you of their availability and provided you with a flawless installation guide.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588034396 |
| Colour | blue |
| Item no. | 0000/3439 |
| Frequency range | |
|---|---|
| Digital & analogue satellite | 930 ... 2.250 MHz |
| Memory schema | up to 99 plans |
| Programmes | 199 pograms per plan |
| General characteristics | |
|---|---|
| Input impedance | 75 Ω |
| Replaceable input jack | F, BNC, IEC |
| RF input protection | max. 60 VAC |
| Analogue SAT | 30 ... 125 |
| SAR QPSK | 30 ... 125 |
| Measurement result indication | LEVEL/POWER low/high |
| File Manager | for organisation of pogramm- and measuredata storage |
| ENCODER/dial | Ja |
| LNB stream measurement | 0 ... 500 mA |
| Unit of measurement | dBµV/dBm (wählbar) |
| RBW @ -3dB | 4 MHz |
| Accuracy of measurement | typ. 1,5 dB |
| Measurement stability dB/°C (-10°C - 50°C) | 0,1 |
| AC/DC adapter | 230 VAC / 12 VDC (Steckernetzteil) |
| Voltage supply | 12 VDC (1A) |
| Battery standby time at 25°C | 3 hours |
| Low battery alarm | acoustic and symbol at the display |
| Display | 4,3" 16:10 TFT Farb-Display |
| Automatic power off via timer | 5 min (On/Off) |
| RF input/output voltage | Off, 13V, 18V, 22kHz (0,5A) |
| Audio | 0,5 W loud speaker (regelbare Lautstärke) |
| Sound/buzzer | for quality or level-indication, to choose |
| Interface | USB 2.0 |
| Measurement DVB-S2 | |
|---|---|
| QPSK selectable standard | DVB kHz |
| Symbol rate | 2 ... 45 @ 1KS/s Schritte |
| FEC (auto. recognition) | 1/2, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 6/7, 7/8, 8/9 |
| MPEG-2 and MPEG-4 HD | Ja |
| NET. ID | program list, Video PID, Audio PID, Encryption |
| Noise Margin / Signal Reserve and SNR accuracy of measurement | 1 dB |
| Measurement SAT | |
|---|---|
| DiSEqC "a-b-c-d" | pre-pogrammed and easy to use. for control of mostly all LNBs (analogue or DiSEqC, single and dual feed) and Multiswitch (analogue or DiSEqc with 4, 8, 12, 16 inputs and SCR-LNBs). |
| S.C.R | 1 to 8 user |
| LNB LO frequency | 0 ... 20.000 MHz durchgehend |
| Reception range | 930 ... 2.250 MHz |
| SPAN | 50 - 100 - 200 - 500 - Full (Total) |
| db / div | 5 |
| Dynamic range display | > 30 dB |
| MRK measurement illustration | 0,1 dB |
| Filter measurement bandwidth | 4 MHz @ -3 dB |
| Reference level | 0 ... 130 |
| Other configurable spectrum parameters / functions | MAX HOLD (peak memory) / freeze MAX Value, SAT POINTING ideal Parameter-settings for the oreintation of an SAT-antenna |
| Power supply | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Li-Ion 7,2 V / 4,3 Ah |
| Battery life | 3 Std. @ 25°C |
| Battery charging time | 2 h to reach 50% capacity |
| Nominal voltage | 110 ... 240 V |
| Frequency | 50 ... 60 Hz |
| Mains adapter | external (Steckernetzteil) |