DIGICORDER ISIO S1, 1TB HDD
€719.99*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGICORDER ISIO S1, 1TB HDD
(1001/4726)
Digital HDTV satellite receiver with internet functionality
| Product Information | |
|---|---|
| Hard drive | 1.000 GigaByte |
| EAN | 4019588117266 |
| Colour | silver |
| Item no. | 1001/4726 |
| Weight (Box) | 3,3 kg |
| Weight | 2,9 kg |
| Device (W x H x D) | 43,5 x 6 x 19,9 cm |
| Box | 49 x 16 x 26 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 10 ... 75 % |
| Ambient temperature | 5 ... 35 °C |
| LNB control | |
|---|---|
| Vertical | 14 V |
| Horizontal | 18 V |
| Band switch | 22 kHz |
| Current consumption | max. 400 mA (kurzschlussfest) |
| DiSEqC | 1.0 / 1.2 |
| TechniSat added value services | |
|---|---|
| AUTOINSTALL | Yes |
| Internet/Network | |
|---|---|
| HTML 5 support | Yes |
| HbbTV | Yes |
| Card reader | |
|---|---|
| SD card | Yes |
| Connections | |
|---|---|
| HDMI™ (out) | 1 |
| Digital electric audio output (S/PDIF) | Yes |
| Digital optical audio out | Yes |
| Audio out analogue (RCA) | Yes (rechts / links) |
| YUV (component output) | 1 |
| Scart | 1 |
| Video Cinch out | 1 |
| Ethernet 10/100 (RJ-45) | Yes |
| F socket | 2 |
| Decryption system | |
|---|---|
| Conax | Yes |
| CI+ | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Picture in Picture (PIP) | Yes (2 x SD, 1 x SD u. 1 x HD) |
| Freeze frame | Yes |
| Zoom | Yes |
| 576i | Yes |
| 576p | Yes |
| SD | Yes |
| HD | Yes |
| 720p | Yes |
| 1080i | Yes |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Sleep timer | Yes |
| Alarm | Yes |
| Hotel mode | |
|---|---|
| Protected access to hotel mode | Yes |
| Customisable start screen | Yes |
| Lockable volume | Yes |
| Menu locking | Yes |
| Control panel lock | Yes |
| Integrated LED clock | Yes |
| Selectable start source | Yes |
| Selectable start channel | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Greek, Italian, Dutch, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Spanish, Czech, Turkish, Hungarian |
| Total programme memory | 5.000 |
| Regional channel selection | Yes |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby fast start | 6,9 W |
| Standby LED | 0,25 W |
| In operation | 13 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | internal |
| Supported formats & codecs | |
|---|---|
| Video-Codecs | MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1, H.264, DivX |
| Video-Formats | MKV, MP4, MOV, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, AVI |
| JPEG | Yes |
| Audio-Formats | AAC, MP3, M4A, MP2 |
| Tuner | |
|---|---|
| Tuner type | DigitalSat |
| DVB-S tuner | 2 |
| Single Cable Solution (SatCR) | SCR1 = EN50494 |
| Reception on | HDTV (MPEG-4 & 2), SD (MPEG-2) |
| Input impedance | 75 Ω |
| TECHNIROUTER ready | Yes |
| TECHNISELECT 12 ready | Yes |
| Tuner - Sat | |
|---|---|
| Reception range | 950 ... 2.150 MHz |
| Viterbi rates | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 , (autom. Anpassung) |
| DVB-S | QPSK |
| DVB-S | 2 ... 45 |
| DVB-S2 | 8PSK-QPSK |
| DVB-S2 | 10 ... 31 |
| FEC | Viterbi and Reed-Solomon |
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.