TECHNIPOLAR 1 white
A+++
D
D
A
€299.00*
€549.00
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
TECHNIPOLAR 1
(0000/6100)
Mobile air conditioner for cooling and heating, with fan and dehumidifier function.
| Product Information | |
|---|---|
| Colour | white |
| EAN | 4019588061002 |
| Item no. | 0000/6100 |
| Weight (Box) | 35 kg |
| Weight | 31 kg |
| Device (W x H x D) | 44,5 x 72 x 37,5 cm |
| Box | 48,5 x 89 x 40 cm |
| Cleaning characteristics | |
|---|---|
| filter type | HEPA 13 (>99.95%) |
| Cooling / heating characteristics | |
|---|---|
| Cooling performance | 11.000 Btu/h |
| Cooling performance | 3,2 kW |
| Heating performance | 10.000 Btu/h |
| Heating performance | 2,9 kW |
| Modes | Cooling, heating, fan, dehumidifier, timer |
| Temperature range | 18 - 27 °C |
| Room size | Bis zu 35 m² (91m³) |
| Dehumidification performance | 36 l/d |
| Air circulation | 250 - 300 m³/h |
| Volume | 53 - 65 dB |
| Coolant | R290 (260g) |
| GWP coolant | 3 |
| Power consumption - cooling | 1,23 kW·h (5,4 A) |
| ERR | 2,6 (Refrigeration factor) |
| Energy efficiency class - cooling | A |
| Power consumption - heating | 1,04 kW·h (4,6 A) |
| COP | 2,8 (Heat output factor) |
| Energy efficiency class - heating | A+ |
| Intake pressure | 1,2 MPa |
| Outlet pressure | 2,3 MPa |
| Exhaust hose length | 1,5 m |
| Exhaust hose diameter | 13 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| IP class | X 0 |
| Power and energy consumption | |
|---|---|
| Energy class | A |
| Display | |
|---|---|
| Type | 7 segments, 2 digits |
| General characteristics | |
|---|---|
| Cable length | 1,5 m |
| Colour | white |
| Power consumption | |
|---|---|
| Energy class | A |
| Standby | 0,5 W |
| Power consumption im standby mode | 0,5 W |
| Power consumption im operating mode Temperaturregler aus“ | - W |
| Power supply | |
|---|---|
| Mains adapter | internal |
| Effective output | 1.640 W (7,1 A) |
| Frequency | 50 Hz |
| Nominal voltage | 220 ... 240 V |
| Sensor | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |