VIOLA 2 C IR weiß/schwarz
€65.00*
€69.00
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
VIOLA 2 C IR
(0010/3933)
Portable DAB+ / FM / Internet radio with Wireless LAN and colour display
| Product Information | |
|---|---|
| Colour | weiß/schwarz |
| EAN | 4019588109339 |
| Item no. | 0010/3933 |
| Weight (Box) | 830 g |
| Weight | 508 g |
| Device (W x H x D) | 20,4 x 11,2 x 9 cm |
| Box | 28 x 16 x 10,6 cm |
| sonstiges | |
|---|---|
| sVers_Akku_integriert | Yes |
| abmasse_portabel | Yes |
| abmasse_stationaer | Yes |
| WLAN | |
|---|---|
| WLAN | 802.11 a/b/g/n |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 5 - 90 % relative air humidity (non-condensing) |
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| Connections | |
|---|---|
| Audio in/AUX in | Yes |
| Headphone connection jack (3,5 mm) | 1 |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT colour display |
| Size | 2,4 in |
| Resolution (vertical and horizontal) | 240 x 320 |
| Dimmable | Yes |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Snooze | Yes |
| Favourites programme manager FM | 30 |
| Favourites programme manager DAB+ | 30 |
| Favourites programme manager Internet | 30 |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Output performance | 2 W RMS |
| Mono speakers | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Polish, Italian, Dutch, Norwegian, Danish, Swedish, Finnish, Spanish, Portuguese, Turkish |
| Power consumption | |
|---|---|
| Standby | 1 W |
| Power consumption in standby mode with active network connection | 1 W |
| In operation | 10 W |
| Off status | 0 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Lithium ion with 3.7 V and 1050 mAh |
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 60 Hz |
| Mains adapter | DC 5 V / 2,000 mA |
| Type of power supply | External |
| Radio / reception | |
|---|---|
| DAB+ | 174 - 240 MHz |
| FM/RDS | 87,5 - 108 MHz |
| Internet radio | Yes |
| Aerial | DAB / UHF telescopic aerial |
| Radio type | |
|---|---|
| Pocket radio | Yes |
| Streaming | |
|---|---|
| Audio streaming | Yes |