DIGITRADIO 306 black
€9,999,999.00*
PRODUCT NO LONGER AVAILABLE
DIGITRADIO 306
(0000/4991)
Ultra-stylish DAB+ / FM radio with wooden bass reflex casing
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588001091 |
| Colour | black |
| Item no. | 0000/4991 |
| Weight (Box) | 1,83 kg |
| Weight | 1,34 kg |
| Device (W x H x D) | 22 x 13,6 x 14,5 cm |
| Box | 29,7 x 17,6 x 17,9 cm |
| Ambient operating conditions | |
|---|---|
| Humidity | 5 - 90 % relative air humidity (non-condensing) |
| Ambient temperature | 5 - 35 °C |
| Connections | |
|---|---|
| Audio in/AUX in | Yes |
| Headphone connection jack (3,5 mm) | 1 |
| Display | |
|---|---|
| Size | 2,8 in |
| Dimmable | Yes |
| Type | LCD |
| Handling/comfort | |
|---|---|
| Alarm | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Snooze | Yes |
| Favourites programme manager FM | 10 |
| Favourites programme manager DAB+ | 10 |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Mono speakers | Yes |
| Output performance | 5 W (RMS) |
| Other features | |
|---|---|
| OSD languages | English, German, French, Italian |
| Power consumption | |
|---|---|
| In operation | 14,5 W |
| Standby | 0,47 W |
| Power supply | |
|---|---|
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mains adapter | DC 9 V / 1600 mA |
| Type of power supply | External |
| Radio / reception | |
|---|---|
| DAB+ | 174 - 240 MHz |
| FM/RDS | 87,5 - 108 MHz |
| Aerial | DAB / FM telescopic aerial |