DAB+/FM telescopic rod antenna
€6.99*
DAB+/FM telescopic rod antenna
Passive indoor rod antenna (DVB-T2/DAB+/FM)
€6.99*
incl. VAT.
- For reception of digital radio DAB+
- For reception of FM radio
- VHF: 88...108 MHz
- DAB+: 174...230 MHz
Rod antenna, F-coupling to IEC male, F-coupling to IEC female, F-coupling to 3.5 mm jack
Quick Overview
The DAB+/FM telescopic rod antenna ensures reliable radio reception indoors. It is ideal as a replacement or additional antenna for DAB+ and FM radios with a screw-on F-connector. Thanks to its extendable telescopic design, the antenna can be optimally adjusted to the specific reception conditions. It improves reception, especially in areas with weaker signals or inside buildings. The secure screw connection via the F-connector guarantees a reliable connection and consistent signal transmission.
| Product Information | |
|---|---|
| EAN | 4019588702066 |
| Colour | undefined |
| Item no. | 0000/6027 |
| Weight (Box) | 196 g |
| Weight | 138 g |
| Device (W x H x D) | 1 x 13 x 1 cm |
| Box | 3 x 13 x 3 cm |
| Technical data | |
|---|---|
| Antenna gain | 1 - 2 dBi |
| Connector type | F-Stecker, schraubbar |
| Impedance | 75 Ω |